Egzotik Hayvanlar

gnekle-4.jpg
fda-5.jpg
rarket-dijital-3.jpg
cinekle-2.jpg
agzotik-2.jpg
darket-dijital-2.jpg
bda-1.jpg
egzotik-4.jpg

EGZOTİK HAYVANLAR


HAMSTER HASTALIKLARI

Hamster hastalık belirtilerini fark ederseniz, bir veteriner mümkün olduğu kadar çabuk görmek gerekir. Aramak için işaretler iştah kaybı, hareketsizlik, bir köşede huddling, kabarır veya tüyler dağınıktır, hapşırma, burun veya göz akıntısı, hırıltılı solunum, kuyruk etrafında ıslaklık ve ishaldir. Tüy dökülmesi, cilt hastalığı veya parazit bir belirtisi olabilir.

Bir hamster hasta veya yaralı ise, hamster sıcak tutmak ve bir veterinere kabıyla götürmek gerekir.

Apse:

Bu cilt oldukça küçük koparır oluşabilir enfeksiyon cepler vardır. İrin bazen büyükçe bir şişlik (ki bazen kendi boşaltma başlayabilir) oluşturan, deri altında birikir. Aşındırıcı gıda malzemesi astar çiziklere neden olursa apse deride kesik ve çizikler ve ayrıca yanak torbalar oluşabilir. Hamsterler yanağında paketlenmiş gıda vardır. Bu sizi şaşırtmamalıdır. Apse, boşaltma kızarma ve antibiyotiklerle tedavi için veteriner dikkat gerektirmektedir.

Solunum Yolu Enfeksiyonları:

Hamster pnömoniye yol açabilir solunum yolu enfeksiyonları İşaretleri, hapşırma göz veya burun akıntısı, hırıltılı solunum ve nefes zahmetli sayılabilir. Nadiren hapşırma çok endişe verici değil, iştah kaybı varsa, aktivite, hırıltı veya nefes alma güçlüğü azalmış, acil veteriner dikkat aranmalıdır.

Etkilenen hamster ishal gibi belirtiler (kuyruk etrafında ıslaklık neden), uyuşukluk, iştah kaybı, kabarır ve kat gösteren, çok hızlı bir şekilde ölebilir. Not: ishal olan her hamster bu hastalık var, aşağıya bakın.

İshal:

Enfeksiyonlar çok sayıda diyet değişiklikleri ve antibiyotik tedavisi ile birlikte, (ancak dahil ıslak kuyruk ile sınırlı olmayan) ishale neden olabilir. Beslenme sebze ve diğer taze gıdalar ishal oldukça yaygın bir sebebidir, ancak bu durumda iştah ya da aktivite azalması kaybı genellikle yoktur.

Dehidrasyon(sukaybı) gerçek bir endişe, bu nedenle hamster ishal oluşursa içiyor ve bir veteriner bakmalıdır.

Ishal olan, bir kaç gün taze gıdalar kesintisi ve ishal tamamen giderilmiş olup olmadığını, yalnızca yeniden ve yavaş yavaş taze yiyeceklerin üstüne tekrar başlar.

Deri Hastalıkları:

Hamsterden, bir veteriner tarafından deri kazıntısı alınır ve incelenir. Buna göre tedavi edilebilir.

Akarları(uyuz böcekleri), bir dizi ile enfekte olabilir. Mantar (aslında bir mantar enfeksiyonu) de oluşabilir ve bir veteriner tarafından tedavi gerektirir.

Alerjiler ve cilt enfeksiyonları da oluşabilir. Tüy kaybı da ender değildir ve eski hamsterlar mevsimsel olabilir veya olabilir. Deri, ya da hamsteri üzerine cilt ya da herhangi bir lezyonun yassılık ve kırmızılık varsa kaşıntı ve normalden daha fazla çizilme görünmektedir, bir veteriner görülmelidir.

Hamster bazen karanlık ve alarm sahipleri olabilir yanları üzerinde koku bezleri var. Bunlar vücudun her iki tarafında oluşur ve tahriş olmuş görünen veya hamster rahatsız etmek istemiyorum. Saman yataklar da akciğer sorunlarının yanı sıra cildin tahriş veya alerji kadar kaçınılmalıdır neden olabilir.

Hazırda:

Oda ısısı normal oda sıcaklığının altına düşmesi izin verilirse, hamster çok hala devlet, kış uykusuna yatan bir tür içine gidin ve çok yavaş nefes alacağım. Birçok sahipleri paniğe kapılarak Hamster hamster (sahipleri gün için gitmek ve evde termostatı reddedilirse exapmle için) çok soğuk alma meselesi olabilir zaman, ölen veya ölü olduğunu düşünüyorum. Hamster yeniden ısıtma yeterli olmalıdır.

Talaş Yataklar Hakkında Önemli Bilgi:

Solunum yolu (ve aynı zamanda karaciğerde değişikliklere neden olabilir) rahatsızlık veren uçucu bileşikler yayar. Çam talaşı de daha az fakat yine de önemli ölçüde uçucu bileşikler bırakın. Bu tabaka (özellikle sedir) de cilt hassasiyeti ya da alerjisi neden olabilir ve kaçınılmalıdır. Aspen rendesi ya da diğer bazı parke talaşı daha iyi, daha güvenli bir seçenek.

Antibiyotikler:

Birçok antibiyotiğe hamster ölümcül bir zehirlenmeye neden. Penisilin, amoksisilin, ampisilin, streptomisin, dihidrostreptomisin, tetrasiklinler, linkomisin, eritromisin, vankomisin, sefalosporin ve gentamisin kaçınılmalıdır.

KAPLUMBAĞALAR

Kingdom:Animalia Phylum:Chordata Class:Reptilia Order:Testudines Genus:Emydura Species:Emydura Subglobasa

İGUANALAR

Regnum (Alem) Animalia Diviso (Bölüm) / Phylum (Şube) Chordata (Nörocordlu) Subphylum Vertebrata Classis Reptilia Ordo Squamata Family (Aile) Iguanidae Genus (Cins) Iguana iquana

Doğal yaşamlarında yaklaşık 2 metre boya erişebilen iquanalar ortalama 5 kilogram ağırlığa ulaşabilirler Amerika kıtası , Fiji Adasında (bantlı iguana), çöllerde ve Galapagos Adaları deniz iguana vardır. Timsah ve Canavar adı verilen sürüngenlerden sonra en büyük kertenkelelerden sayılır.

HAMSTER

Doğal hayatlarında Suriye kökenli, gözleri iyi görmeyen ,çölde yaşayan hayvanlar olarak bilinir.

Kingdom:Animalia
Phylum:Chordata
Subphylum:Chordata
Class:Mammalia
Suborder:Myomorpha
Genus:Phodopus
Species:Phodopus campbelli

HAMSTER NASIL BESLENİR

Pirinç, mercimek Yalnızca haşlanmış olarak verebilecekleriniz:fasulye, nohut, bakla Tuzsuz çekirdek, karpuz çekirdeği ve kabak çekirdeğini çok severek tüketirler soymadan verebilirsiniz.ayrıca fındık, fıstık, ceviz içi,leblebiyi çok severler.

Sebze: Ispanak, haşlanmış bezelye, salatalık, havuç, mısır, taze fasulye, brokoli, haşlanmış patates.

Meyve: Çilek, muz, erik, armut, ayva, elma, üzüm ve karpuza da asla hayır demezler. Ayrıca hamsterınızın her gün suyunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Haftada bir de süt ve su karışımı verebilirsiniz.Yağsız peynir ve yağsız yoğurt bir de yumurta onlar için çok yararlı..

Ama şunu da unutmamak gerekir ki hamsterlar neyi ne zaman yiyeceğine kendi karar verir. Bu yüzden verdiğiniz yiyecekleri yanaklarındaki keseciklere hapsedip güvenilir buldukları köşelerine yığıp üstünü talaşla örterler. Bu yüzden çabuk pörsen yiyeceklerden çok az verin (peynir elma gibi..) eğer çürümüş besinleri yerlerse zehirlenebilirler.

Asla vermemeniz gerekenler!!! Acı, tuzlu ve yağlı besinler. Çok sulu besinlerin fazla verilmesi ( marul, karpuz vb..) ishale yol açabilir ve turunçgiller asla verilmemelidir!!!