Yaban Hayatı

gnekle-4.jpg
fda-5.jpg
rarket-dijital-3.jpg
cinekle-2.jpg
agzotik-2.jpg
darket-dijital-2.jpg
bda-1.jpg
egzotik-4.jpg

YABAN HAYATI

BİLİM ADAMLARI DÜNYANIN EN YERİ DOLDURULAMAZ KORUNAN ALANLARINI BELİRLEDİ.

Yeni bir bilimsel çalışma dünyanın memeliler, kuşlar ve amfibi yok olmasını önlemesi için en kritik koruma alanlarını belirlemiştir. Bir uluslararası işbirliği sonucu, bu analiz küresel biyolojik çeşitliliğin korunması , korunan alanların etkinliğini artırmak için pratik öneriler sağlar. .

Uluslararası dergi Bilim son sayısında yayınlanan bir çalışma:

173,000 karasal korunan alanlar ve Tehlikedeki Türler ™ 'IUCN Kırmızı Listesi'nde 21.500 tür değerlendirmelere verilerine dayalı , bireysel korunan alan' benzersizlik ' hesaplar. Analizi, her korunan alan türlerin uzun süreli yaşam için yapar katkı karşılaştırır.

34 ülkede 137 koruma alanlarını içeren , Yetmiş sekiz siteleri derece yeri doldurulamaz olarak tespit edilmiştir . Birlikte, küresel tehdit yarısı olan 600'den fazla kuş , amfibi ve memelilerin nüfusun çoğunluğu liman .

Birçok durumda bu alanlarda böyle Hawai Adaları Milli Yaban hayatı Sığınağı , ABD ve Venezuela'da Canaima National Park sınırlı amfibiyenlerin 13 tür endemik Kritik Tehlikede Laysan Duck ( Anas laysanensis ) gibi başka bir yerde bulunamaz türleri korumak .

Bu yeri doldurulamaz alanların çoğu zaten UNESCO Dünya Mirası Sözleşmesi kapsamında 'Üstün Evrensel Değer' olarak belirlenir. Bu siteler Ekvador'un Galapagos Adaları ünlü, Peru'nun Manú Milli Parkı ve Hindistan'ın Batı Ghats bulunmaktadır.Ancak, bu alanlarla kaplı arazinin yarısı Dünya Mirası tanıma sahip değildir. Bu içerir, örneğin Tanzanya'nın Udzungwa Dağları Milli Parkı, Uluslararası Öneme Küba'nın Ciénaga de Zapata Sulak, ve - tehdit altındaki türler için dünyanın en yeri doldurulamaz sitesi - Kolombiya'nın Sierra Nevada de Santa Marta Doğal Milli Parkı.

"Bu olağanüstü yerleri tüm Dünya Mirası statüsü için güçlü aday olurdu" saysSoizic Le SAOUT, çalışmanın baş yazarı. "Bu tanıma Dünya Mirası siteleri için gerekli titiz standartları göz önüne alındığında, bu alanlarda benzersiz biyolojik çeşitliliğin korunması için etkili olacaktır."